Skip links

YARATICI PAZARLAMA TEKNİKLERİ

Pazarlamanın genel tarihine baktığımızda, Amerikan Pazarlama Derneğinin 1984 yılındakitoplantısında yapılan tanımı şöyledir: “Pazarlama, kişisel ve örgütsel amaçlara ulaşmayısağlayabilecek mübadeleleri gerçekleştirmek üzere malların, hizmetlerin ve fikirlerin geliştirilmesi,fiyatlandırılması, tutundurulması ve dağıtılmasına ilişkin planlama ve uygulama sürecidir.”

REDBULL

Zamanında Redbull üreticileri rakip firmalara fark atmak amacı ile farklı yöntemler kullandı. Öncelikleürünü rakip markalara kıyasla iki kat fazla olarak ayarladı. Aynı zamanda perakande şirketlerindeniçeceğini farklı bir yerde sergilemelerini de istedi.

GAME OF THRONES

HBO kanalı, dizinin üçüncü sezonunun reklamını yapabilmek için gazete, dergi ve binalara ejderhagölgesine yer verdi.

MARLBORO

Eskiden Marlboro, sigara kutuları kapaklı olmadığı için müşterileri paketi cebinden çıkarmadansigarayı paketten alabildikleri için paket üzerindeki marka görünmüyordu. Marlboro bunun önünegeçebilmek için kapaklı sigara kutuları tasarladı.

TAXI MIKE

Kanada’nın Banff şehrindeki Taxi Mike isimli taksi durağı sıradan bir broşür bastırmamak için yakınçevredeki şehirdeki kafelerin, barların ve diğer eğlence mekanlarının iletişim bilgilerinin bulunduğubir şehir rehberi bastırdı.

IKEA

IKEA mağazalarındaki koridorların uzun ve kıvrımlı olmasının sebebi müşterilerin aynı yerdendefalarca geçerek ürünleri farklı açılardan görüp, ihtiyacı olmasa dahi bilinçaltında ürünü alma isteğiartıyor.

HARLEY DAVIDSON

Şirket logosu içeren dövmeler diyince akla istisnasız Harley Davidson geliyor. Çünkü zamanındaHarley Davidson büyük ve oldukça değişik bir indirim kampanyası yapmıştı. Kampanya ise HarleyDavidson logosu içeren bir dövme yaptırırsan, büyük indirimler sağlayacağının sözünü vermişti.

Sizlerin de bildiği gibi “Pazarlama” aslında kocaman bir dünya… İçinde kullanılan çok fazla metodubarındıran bu dünyanın bizlere sunduğu avantaj ve dezavantajları bilmek bir tüketici olarak bizimsorumluluğumuzdur. Bunları bilirsek bu dünyayı yönlendirmek, anlamak ve değiştirmek çok daha kolayolacaktır. Zaten tüm uğraşımız değişim değil mi?

Leave a comment

Name*

Website

Comment

  1. Yazı gerçekten çok güzel editlenmiş, bu tarz yazıların devamını bekliyoruz.