Skip links

Kaygılıyken Doğru Karar Vermenin Püf Noktaları

Özel hayatlarımızda ya da iş hayatlarımızda her gün tonlarca karar vermek ve bunlarla ilgilidüşünmek zorundayız. Karar verme aşamasında ise dikkatlice düşünmek ve konu hakkında endoğrusunu bulmak gerekir. İşte böyle kritik zamanlarda ise düşünmek için sessiz bir ortam veya loş birışık yetmez, ihtiyacımız olan boş ve bizi yoran, düşüncelerden uzak bir kafa yapısı gerekir. Kaygılıykendüşünmek bir konu hakkında karar vermek ise; bizi en çok yoran durumların başında gelir.

Kaygıyı kontrol etmek, her şekilde insanları nasıl yoruyorsa, kaygıyı, doğru karar verirkenkontrol altında tutmak bizleri en çok yoran olaylardan biridir. Yapılan bazı araştırmalara göre,kaygılıyken karar vermek için o anın içine girmek gerekir, kendini o anda hissetmek o kararındoğruluğunu tartışmak yerine, objektif bir şekilde düşünmek, bize hem zaman kazandırır hem degerçekleri, doğru kararı her açıdan göstermeyi sağlar. Kaygılıyken doğru karar vermek için bazenhayata bakış açımızı, hayata olan düşüncemizi değiştirmemiz gerekebilir, yani bu olayı şöyleaçıklamak gerekirse; eğer kaygınızı kontrol edemiyorsanız onu def etmek yerine kaygıyla birlikte dahadoğru karar vermeyi öğrenebilirsiniz, bir tür boş bardağın dolu tarafından bakmak olayı gibi.Kaygılanmak insanlar için çok normal olabilmekle birlikte bazı durumlarda işimize bile yarayabilir.Normal şartlar altında bir karar verirken enine boyuna değil de hiç düşünmeden bir anda kararverebiliyoruz, ama kaygılı bir ruh halindeyken her ihtimali her durumu göze aldığımız, üzerinde kafayorduğumuz için kaygılı bir ruh halinde olmak bizlere bu tür bir avantaj sağlayabilir. Yapılan bazıaraştırmalara göre bir karar verirken özellikle de kaygılı bir ruh hali içerisinde iseniz, seçenekleriniziazaltmak size büyük ölçüde yarar sağlayacaktır. Örneğin; bir kalem alacaksanız önünüzde bulunan 3seçenekten mi daha hızlı karar verirsiniz yoksa 13 seçenekten mi? Tabi ki bunun cevabı bizlerde amaistisnai durumlar olabilir. Bu durum tamamen biz insanlara kalmıştır. Kaygılıyken doğru kararvermenin diğer bir püf noktası ise; kararınızın sizi ileride nereye götüreceğini tahmin etmek ve onagöre önlemler alıp karar vermektir. Kaygılıyken karar vermeyi gözümüzde büyütmek yerine onunlabirlikte daha doğru karar alınabileceğini, hatta bize bazı durumlarda avantaj bile sağlayabileceğinibilmek gerekir.

Kaygı bir çeşit ruh halidir. Bazı durumlarda her duygu gibi önem taşıyan bir duygudur. Kaygı yönetiminin başında gelen bazı yöntemlerden biri ise; etrafınız da olan biteni izlemek bir süreliğine de olsa kendinizden uzaklaşmaktır. Söz konusu kaygıyı büyütmediğinden emin olmak, insanları izlemek onlar hakkında yorum yapmak bir süre sizi o kaygılı düşüncelerinizden arındıracaktır. Tam kaygılı ruh haline girdiğiniz anda yapılacaklardan biri ise kendinde ki değişimlerin farkına varmaktır. Kendinde neler değişiyor bunu gözlemlemektir. Sakin olmak ve derin derin nefes almak tempolu yürüyüş yapmak veya yoga gibi bazı meditasyon yöntemlerini denemek kafanızda ki düşünceyi durdurmaya hatta unutmanızı bile sağlayabilir. Kaygı ile başa çıkmak bu gibi durumlarda doğru karar vermek, ne kadar zor gibi görünse bile aslında bize yarar sağlayacak birçok noktası vardır. Kaygılanmanın kötü bir şey olduğunu zannetsek bile aslında insanlarda olması gereken önemli duygulardan biridir. Kaygılı hissetmediğimiz zamanlarda bile karar vermek zorken, kaygılı bir ruh hali içerisindeyken bu durum ikiye katlanır. İşte bu gibi durumlarda yukarıda yazdığım bazı püf noktaları uygularsanız kaygılıyken karar verme aşamasında ve kaygı yönetimi ile başa çıkabilirsiniz.

Leave a comment

Name*

Website

Comment