Skip links

DEĞİŞİMİN İLK ADIMI : MOTİVASYON

Hepimiz hayatımızda yeni başarılar elde etmek, fikirlerimizi harekete geçirmek vebaşarıdan başarıya koşmak isteriz. Bu başarıları zihnimizde canlandırmak bile biziheyecanlandırırken, uğradığımız küçük bir başarısızlık veya önümüze çıkan basit bir engelenerjimizi kolayca düşürebilmekte, hatta yok edebilmektedir. Ancak başarılı olmanın asıl yolubu başarısızlıkların üstünden gelmek için pes etmeden tekrar tekrar çabalamaktan geçer.Maalesef motivasyonu korumak oldukça zor bir iştir, fakat böyle durumlarda yapılabilecekbirkaç temel ve etkili yöntem vardır. Gelin bunları hep birlikte inceleyelim.

MOTİVASYON İÇİMİZDEDİR

Öncelikle kendimizi yönetmeyi, analiz etmeyi yani kendimizin “koçu” olmayı bilmeliyiz.Başarımızdan da başarısızlığımızdan da kendimiz sorumluyuz, başkası değil. Hatayı neredeyaptığımızı aramalı, kendimizi geliştirmek için daha farklı ne yapabileceğimizi sorgulamalı;eksiklerimizi doldurmalı, fazlalıklarımızı ise törpülemeliyiz. Sürekli kendimizi yenileyip dahaiyisine ulaşmayı hedeflemeliyiz.

NEYİN SENİ MOTİVE ETTİĞİNİ HATIRLA

Sizi en çok ne motive ediyor? Bu işi en çok ne, kim için yapıyorsunuz düşünün. Amaçnedir? Neyi başarmayı umuyorsunuz? Örneğin amacınızın para kazanmak mı olduğunainanıyorsunuz? Parayı elde etmek istemenizin sebebine hakim olun. Hedefinizi her zamanhatırlamanın enerjinizi yüksek tutmaya ve onun için savaşmanıza sebep olacağınıunutmayın. Kendi hedefinize, başarınıza ulaşmanın sizi her şeyden çok mutlu edeceğini hephatırlayın.

GÜNLÜK HEDEFLERLE KENDİNLE YARIŞ

İstediğiniz başarıya ulaşmanız için uzun bir süreç gerekebilir, bu süreçte enerji veheyecanınızı kaybedebilirsiniz. Bu durumdan kaçınmayı amaçlıyorsanız son hedefinizeulaşmak için kendinize günlük hedefler belirleyin. Başardığınız her küçük hedef sonucaulaşmanıza sizi bir adım daha yaklaştırmanın yanı sıra, motivasyonunuzu koruyupyükseltmenize yardımcı olur.

HAREKETE GEÇMEK İÇİN BEKLEME

Harekete geçmek için sonrayı beklemeyin! Motivasyonunuzun en yüksek olduğu anhedefinizi koyduğunuz ilk andır. Bunu kaybetmemek için hemen planınızı yapın ve hareketegeçin. Başarıyı hayal etmek ancak onu hayata geçirdiğinizde gerçekten sizi mutlu eder.Neticeye ulaşmak için ne yapmanız gerekiyorsa onu ertelemeyin, kendinize bahaneleryaratmayın. Unutmayın, vakit satın alabileceğiniz ya da geri kazanabileceğiniz bir şeydeğildir. Sadece vaktinizi verimli değerlendirerek istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz.

KENDİNİ HEP GELİŞTİR

Devamlı yeni şeyler öğrenmeye ve kendinizi geliştirmeye çalışın. Kimse, kendinigüncelleyemeyen, tekrarlayan biriyle çalışmak, ona danışmak veya onu desteklemekistemez. Eğer girişiminizde değerli ve aranan biri olmak istiyorsanız yeniliklerden,gündemden geri kalmayın. Fikrinizle ilgili haberleri takip edin. Öğrendiklerinizi fikrinizeuyarlayın, hatta yenilikler yaratın.

HAYAL ET

Karşınıza çıkan zorluklarda ve başarısızlıklarda yılmamak için başarısızlığı kabullenin;engellerin üstesinden geldiğinizde elde edeceğiniz sonuçları hayal edin. Yaşadığınız herbaşarısızlık kendinizi geliştirmek ve hatalarınızı fark etmek için önemli birer basamaktır.Unutmayın, başarı sahibi olmuş herkesin bir başarısızlık geçmişi vardır.

EKİP HALİNDE ÇALIŞIN

Bir takım olarak çalışmak, farklı fikirler görerek tek başınıza çözemediğiniz sorunlarınçözümünü kolaylaştırır ve hızlandırır. Bir kişinin başardığı adım herkesi heyecanlandırır,başarısızlığın getirdiği heves ve keyif yoksunluğunu da ekip üyeleri birbirine destek olarakatar ve tekrar eski heyecanlarına dönmek için birbirlerine kaynak olurlar. Emin olun hiçbir şeysizi ortak bir çaba için beraber çalıştığınız insanlarla başarıya ulaşmak kadar motiveetmeyecektir.

“Ok ancak geri çekilerek atılır. Hayat sizi zorluklarla geri çekiyorsa, sizi daha büyük birşeye fırlatacağı içindir. Nişan almaya devam edin.” Paulo Coelho. Zeynep Nisan Erkubilay”

Leave a comment

Name*

Website

Comment